The process of transferring these results to the new site is underway.

This page has been retained should you need to refer to them in the meantime.


Return to the new site

Results

Holme Lacy X-C ( October 19 ): for results click here

High Vinnals X-C ( November 9 ): mens' results, ladies' results, team results

Croft X-C ( November 30 ): men's results, ladies' results , team results

Monkhall Farm X-C (Jan 11): men's results, ladies' results, team results

Presteigne X-C (Feb 1):men's results, ladies' results, team results, overall team results, award winners

Muddy Woody ( February 15 ) Results, click here

For Shobdon Wood 6 results (2009), click here

For photos. go to: http://www.cameronswan.com/runners/shobdon

County Relays - May 20th (2009)

MEN FASTEST LEGS

1 Matt James Hereford Couriers 10.10
2 Nigel Mason Croft Ambrey R.C. 10.39
3 Dan Barnett Croft Ambrey R.C. 10.47
4 Mark Simms Hereford Couriers 11.06
5 Jon Barnes Hereford & County A.C. 11.08
6 Dave Rouse Croft Ambrey R.C. 11.14
7 Eliot Taylor Hereford Couriers 11.22
8= Richard Hornsby Croft Ambrey R.C. 11.26
8= Scott Kennedy Wye Valley Runners 11.26
10 Dave Ameghino Croft Ambrey R.C. 11.54

VET. MEN O.40 FASTEST LEGS
1 Dave Williams Hereford Couriers 11.43
2 Nigel Misselbrook Croft Ambrey R.C. 11.50
3 Dave Powell Croft Ambrey R.C. 12.34
4 John Lyden Ludlow Runners 12.35
5 Paul Bouston Wye Valley Runners 12.37
6 Paul Jones Rhayader A.C. 14.24
7 Kevin Barnes Hereford Couriers 14.26
8 Dave Connelly Rhayader A.C. 16.28
9 Chris Martin Rhayader A.C. 17.01


VET. MEN O.50 FASTEST LEGS
1 Geoff Kay Hereford Couriers 12.21
2 Steve Herington Hereford Couriers 12.39
3 Gary Gunner Croft Ambrey R.C. 12.51
4 Ashley Cooke Croft Ambrey R.C. 12.56
5 Guy Whitmarsh Croft Ambrey R.C. 13.17
6 Neil Taylor Croft Ambrey R.C. 13.31
7 Mark Adams Hereford Couriers 13.43
8 Clive Rowberry Hereford Couriers 13.54
9 Frank Luscott Croft Ambrey R.C. 14.14
10 Dave Fletcher Wye Valley Runners 14.22


WOMEN FASTEST LEGS
1 Clara Evans Hereford & County A.C. 12.01
2 Lisa Quinn Hereford Couriers 12.25
3 Bethan Mills Hereford & County A.C. 12.50
4 Clare Scott Hereford Couriers 13.44
5 Naomi Prosser Hereford & County A.C. 14.06
6 Tracy Edwards Wye Valley Runners 15.29


VETERAN WOMEN FASTEST LEGS
1 Alison Cooke Hereford Couriers 13.26
2 Nikki Edwards Hereford Couriers 13.45
3 Jayne Littlewood Hereford Couriers 14.22
4 Nicky Turvey Croft Ambrey R.C. 14.25
5 Vicky Hamilton Wye Valley Runners 15.53
6 Rachel Nelson Croft Ambrey R.C. 15.55
7 Karen Preston Croft Ambrey R.C. 16.36
8 Jan Edwards Wye Valley Runners 16.37
9 Carol Farrington Rhayader A.C. 17.57
10 Sarah Bowring Wye Valley Runners 18.03

For relay team results, click here(SM) , M40 , M50 , Ladies , F45

For Crocodile 8 results (2009), click here

For Magic Roundabout results (2009), click here

Summer Off-Road: Monkhall Farm results(teams), individuals

Kinnersley results (teams), individuals , Westhope results (teams), individuals ,

Shobdon results (teams), individuals . Overall award winners, individual results

Herefordshire Winter Cross Country 2009/10

Race 1 - Moor Park (Oct 25th) -men's results, women's, teams

Race 2 - Croft Castle (Nov 15) - mens' results*, women's, teams (* times appear in separate column lower down!)

Race 3 - Aconbury (Dec 6) - mens' results, women's, teams

Mortimer Forest 10 - Dec 13th 2009 : results

Race 4 - Monkhall Farm (Feb 7th, 2010) -men's results, women's, teams

Race 5 - Presteigne (Feb 28th, 2010) men's results, women's, teams

Full series results by category: men, women

Shobdon Wood 6 - 25 April 2010 Results

Crocodile 8 - May 30th 2010 - results

Magic Roundabout - June 6th - results

Summer Off-road Series: Race 1 Kinnersley - June 16th - results (teams)

Race 2 - Aconbury - June 30th: results, teams

Soapbox Spectacular - July 11th - results

Race 3 - Westhope - July 21st: results, teams

Race 4 -Shobdon - August 4th: results, teams

Off-road awards
Croft Woods handicap - Sept 7th: results, final positions, best times

Upton Bishop Big Dipper - Sept 26th : results

Herefordshire X-Country League: Race 1 (Moor Park) Oct 24th: men, women, team

Race 2 (Croft Castle) Nov 14th: men, women, team

2011

Race 3 (Monkhall Farm) Jan 9th: men, women, teams

Lucton School challenge - Jan 30th: results

Race 4 (Fforest Fields) Feb 6th : men, women, team

Race 5 (Presteigne) Feb 27th: men, women, teams

Final series positions: teams, individuals

Shobdon Wood - 17 April 2011: results

Herefordshire Summer off-road series: race 1 (June 22) Aconbury: results

Race 2 (July 6th) Kinnersley: results, teams

Soapbox Spectacular: results

Race 3 (July 20th) Westhope: results, teams

Race 4 (August 3rd) Shobdon: results, teams

2011 series results: teams, category awards, individual positions

Upton Bishop Big Dipper (Sept 19): results

Herefordshire Winter X-Country series (2011/12)

Race 1: Castlemorton Common (Oct 23): men, women, teams

Race 2: Croft Castle (Nov 13): (full results) men, women, team

Race 3: Fforest Fields (Dec 4):men, women, team

Race 4: Monkhall Farm (Jan 8): men, women, team

Race 5: Presteigne (Mar 4): men, women

Shobdon Wood 2012 (April 22): results

Soapbox Spectacular (July 8): results

Herefordshire summer off-road series (2012)

Race 1: Aconbury (June 20): runners, teams

Race 2: Kinnersley (July 4): runners, teams

Race 3: Westhope (July 18): runners, teams

Race 4: Shobdon (Aug 1): runners, award winners, runners final positions, final team positions

2012 handicap series (Leinthall Starkes/Croft Woods):best times

Herefordshire Winter cross-country league (2012/13)

Race 1: Dinedor (Oct 21): men, women, teams

Race 2: Croft Castle (Nov 11): men, women, teams

Race 3: Fforest Fields (Dec 2): men, women, teams

Boxing Day v Lucton School (Dec 26th): results



Return to the new site